Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1cViLPUq6vkd
Na zdjęciu litopsy, czyli żywe kamienie rosnące na piaszczysto – kamienistym podłożu. Rośliny w owalnym kształcie, składające się z dwóch segmentów w kolorze zielonym, beżowym lub brązowym. Ozdobione są punktami ułożonymi koncentrycznie dookoła krawędzi rośliny lub nierównomiernie po całej jej powierzchni.

Jak przetrwać suszę, będąc rośliną?

Litopsy (Lithops) nazywane też żywymi kamieniami, to rośliny, które w niezwykły sposób przystosowały się do swojego środowiska.
Źródło: yellowcloud, Flickr, licencja: CC BY 2.0.

Litopsy są roślinami niewielkich rozmiarów, osiągającymi maksymalnie kilka centymetrów średnicy i wysokości. Trudne warunki, w jakich bytują – piaszczyste tereny ubogie w roślinność, są przyczyną ich niezwykłego wyglądu. Upodabniają się do leżących na pustyni kamieni. Szarobrunatna barwa, podobna do podłoża, sprawia, że są niemal niezauważalne. Ukrywają się w ten sposób przed roślinożercami. Te dziwne rośliny doskonale przystosowały się także do bardzo suchego powietrza i silnego nasłonecznienia panującego na pustyni.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego niektóre organy roślinne przekształcają się w liściaki i gałęziaki.

  • Przeanalizujesz związek pomiędzy środowiskiem życia, a budową grup roślin.

  • Opiszesz różnice w budowie i strategiach przetrwania sukulentów i sklerofitów.