Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RdFrLujmpWKZT
Zdjęcie przedstawia dwa obiektywy do aparatu, stojące na stole, na którym rozłożone są czarno‑białe zdjęcia.

Jak na poziomie mikroświata przebiega reakcja bromu z metalami?

Sole bromu mają szerokie zastosowanie. Przykładem jest bromek sodu, który wykorzystywany był w medycynie jako lek uspokajający i przeciwpadaczkowy. Natomiast bromek srebra znalazł zastosowanie w fotografii, a także w produkcji środków gaśniczych.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Brom jest niemetalem, który charakteryzuje się dużą aktywnością chemiczną i posiada silne własności utleniające. Położony jest w 17. grupie układu okresowego, pomiędzy chlorem, od którego jest mniej aktywny, a jodem, którego przewyższa aktywnością (powoduje utlenienie jodków do jodu w stanie wolnym). Potrafi łączyć się gwałtownie z wieloma pierwiastkami, m.in. z wodorem, fosforem, siarką, a szczególnie łatwo ulega reakcji ze sproszkowanymi metalami, z którymi tworzy bromki. W jaki sposób brom reaguje z metalami?

Twoje cele
  • Opiszesz, w jaki sposób i z jakimi metalami reaguje brom.

  • Omówisz mechanizm tworzenia się związków metali z bromem na poziomie mikroświata i zapiszesz odpowiednie równania reakcji.

  • Wskażesz, jaki jest charakter chemiczny roztworów wodnych produktów reakcji metali z bromem – bromków metali.

  • Zaprojektujesz i przeprowadzisz reakcje bromu z wybranymi metalami.