Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RytedwZxEDgyS
Zdjęcie przedstawia długi korytarz, po którego lewej stronie znajduje się murowana ściana, a po prawej otwory w kształcie łuków. Na podłodzie unosi się gęsty dym. Na końcu korytarza rozbłyskują promienie słońca.

Oświecenie: wprowadzenie do epoki

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Cenisz osobistą wolność? Angażujesz się w działania na rzecz praw człowieka? Czy wiesz, że te idee zawdzięczamy myślicielom oświecenia? Trwało ono od końca wieku XVII aż do wybuchu rewolucji francuskiej w roku 1789. Metafora światła rozpraszającego mroki zabobonu dała nazwę całej epoce – ludzie oświecenia wierzyli w moc rozumu i postęp wynikający z poznania. Był to wiek filozofów, naukowców, reformatorów. Powstała wówczas francuska encyklopedia, odkryto tlen, wynaleziono mikroskop. W Polsce powołano Komisję Edukacji Narodowej, pierwszą tego rodzaju władzę oświatową w Europie. Wiek rozumu to także czas wielkich przemian społecznych. To wtedy powstała koncepcja republiki, rządzonej przez parlament, wtedy zaczęto zastanawiać się nad prawami człowieka. Czy wiesz, że także konstytucja Stanów Zjednoczonych powstała w oparciu o idee europejskiego oświecenia? Hasło epoki: sapere aude (łac. odważ się być mądrym), nie tylko nie straciło aktualności, ale wciąż stanowi wyzwanie dla współczesności.

Twoje cele
  • Zrozumiesz związek filozofii oświecenia z charakterem przemian społecznych, obyczajowych i kulturowych.

  • Dowiesz się więcej o historii ludzkiego dążenia do wolności i tolerancji, których źródłem jest poznanie.

  • Prześledzisz historię kształtowania się obrazu nowoczesnej nauki i ekonomii politycznej.