Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FRlbs2l9e0s
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak opisać ruch obrotowy bryły sztywnej wokół osi?".

Jak opisać ruch obrotowy bryły sztywnej wokół osi?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/prz%C4%99dzenia-%C5%BCyroskop-gm533363021-56269848 [dostęp 6.10.2019].

Czy to nie ciekawe?

Płyta winylowa położona na gramofonie obraca się miarowo, a podskakująca na niej igła odczytuje zapisane dźwięki. Podobnie obraca się płyta CD, ale zamiast igły odczytu danych dokonuje światło lasera. Również my, razem z Ziemią, obracamy się dookoła osi ziemskiej oraz dookoła Słońca. Ruch obrotowy towarzyszy nam na co dzień – jak go opisać?

RblXhZiqvMgJB
Fot. a. Gramofon – igła odczytuje zapis na płycie winylowej.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/p%C5%82yta-winylowa-nagrywa%C4%87-gracz-retro-761592/ [dostęp 29.03.2022], domena publiczna.
Twoje cele
  • dowiesz się, jak opisywać ruch bryły sztywnej dookoła różnych osi,

  • poznasz zastosowania ruchu obrotowego w życiu codziennym,

  • zrozumiesz różnicę między prędkością liniową i kątową w ruchu obrotowym,

  • zastosujesz zdobytą wiedzę do rozwiązywania prostych problemów.