Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R2yjfO6wSfDeA
Obraz przedstawia ludzi oraz ludzkie szkielety trzymających się za ręce w tanecznym korowodzie. Ludzie pochodzą z różnych stanów społecznych.

Komizm sytuacyjny w Rozmowie mistrza Polikarpa ze Śmiercią

Taniec śmierci
Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC 0 1.0.

Dlaczego bawi nas typowy dla danse macabre obraz kościotrupa z kosą?

Czasami reagujemy śmiechem na zaskoczenie. Uznajemy za komiczną sytuację, gdy jakiś drobiazg nabiera nagle wielkiego znaczenia, a także, gdy coś, co jest powszechnie uważane za podniosłe, okazuje się absurdalne lub trywialne. Znamienne dla kultury średniowiecza, malarskie i literackie alegorie śmierci odbierały jej patos i powagę. Podobnie jest w Rozmowie mistrza Polikarpa ze Śmiercią. Śmierć, która popisuje się przed Polikarpem swoim sprytem, nie budzi strachu, a jednak utwór niesie ze sobą ostrzeżenie. Może trzeba oswoić to, czego się boimy, by móc się nad tym zastanowić?

Twoje cele
  • Uzasadni zastosowanie komizmu w Rozmowie mistrza Polikarpa ze Śmiercią.

  • Dokonasz analizy wybranych fragmentów Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią.

  • Zinterpretujesz wybrane fragmenty Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią, dostrzegając w nich komizm sytuacyjny.