RXB6nF8Dwi6Ae
Obraz przedstawia mężczyznę w hełmie na głowie i żołnierskiej zbroi. Podchodzi do niego mężczyzna z dzbanem. Mężczyzna w hełmie wskazuje w jego kierunku palcem. W tle stoją mężczyźni w hełmach.

Świat hellenistyczny

Giuseppe Cades, Aleksander Wielki odmawia wypicia wody, 1792 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po śmierci Aleksandra Wielkiego niemal natychmiast jego wodzowie rozpoczęli między sobą wojnę. Diadochowie – jak ich nazywano – odsunęli arystokrację perską od współudziału w rządach i konsekwentnie dobierali sobie współpracowników spośród Macedończyków i Greków. Rywalizacja diadochów była wynikiem ścierania się w imperium Aleksandra tendencji centralistycznych z dążeniami do decentralizacji.

Jednak wpływ Aleksandra na świat starożytny nie polegał wyłącznie na budowie ogromnego imperium, które systematycznie rozpadało się po jego śmierci na mniejsze części. Jego zgon wyznacza początek epoki hellenistycznej, która trwała trzy stulecia, aż do podboju Egiptu przez Rzymian w 30 r. p.n.e. Połączenie elementów charakterystycznych dla Wschodu z jednej strony, z drugiej – dla antycznej Grecji zaowocowało bardzo kosmopolityczną kulturą, synkretyzmem religijnym oraz wyjątkową rolą kultu władców hellenistycznych.

R1eQP03Tnr5CG1
Linia chronologiczna obejmuje następujące wydarzenia: epoka hellenistyczna od 323 do 30 roku przed naszą erą. 338 rok przed naszą erą podbój Grecji przez Filipa Drugiego macedońskiego (koniec polis); 323 rok przed naszą erą przejęcie władzy w imperium przez diadochów; 301 rok przed naszą erą bitwa pod Ipsos; 281 rok przed naszą erą podział imperium na trzy państwa: Macedonię Antygonidów, Egipt Ptolemeusza, państwo Seleukidów; trzeci wiek przed naszą erą założenie Muzejonu przez Prolemeusza Pierwszego; trzeci wiek przed naszą erą założenie Biblioteki Aleksandryjskiej; trzeci wiek przed naszą erą podboje Rzymu w basenie Morza Śródziemnego; 168 rok przed naszą erą zdobycie Macedonii przez Lucjusza Emiliusza Paulusa.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wskażesz najważniejsze państwa, które powstały na ruinach imperium Aleksandra Wielkiego.

  • Przeanalizujesz, w jaki sposób powstał świat hellenistyczny.

  • Ocenisz, w jaki sposób kolonizacja macedońsko‑grecka nowych terenów wpłynęła na zmianę światopoglądu Greków.