Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RpGagu9WBN8ud
Zdjęcie przedstawia grupę kilku mężczyzn w płaszczach. Stoją blisko siebie, w okręgu. Rozmawiają i czytają gazety. Stoją pod zrujnowanym budynkiem, który znajduje się po lewej stronie zdjęcia. W tle, za nimi inne zniszczone budynki. Są one pokryte śniegiem.

Historia przecieków prasowych. Propaganda

Źródło: Hanns Apfel, Grupa mężczyzn czytających gazety, domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Ralph Waldo Emerson, jeden z najbardziej wpływowych amerykańskich myślicieli i pisarzy XIX w., stwierdził, że demokracja to po prostu rządy brutali temperowane przez dziennikarzy. Czy miał rację?

Czy dziennikarze mają prawo ujawniać tajemnice państwowe? Czy powinni opinii publicznej przekazywać wszystkie informacje, które zdobędą? Czy ich zadaniem jest rzetelne przedstawianie faktów, czy też manipulowanie opinią publiczną tak, aby przekonać ją do określonej idei?

A politycy? Jak powinni sprawować rządy? Czy ujawnianie dokonywanych przez nich działań niezgodnych z prawem i moralnością nie jest dziennikarską powinnością?

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest propaganda.

  • Przeanalizujesz wpływ przecieków prasowych na politykę.

  • Ocenisz moralne znaczenie propagandy.