Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RmmS9Xh8c88EI
Zdjęcie przedstawia młodego mężczyznę na plaży, który niesie na rękach dziecko. Stoi tyłem do widza. Ma krótkie, ciemne włosy, ubrany jest w koszulę w kratkę. Dziecko ma blond włosy i ciemne ubranie. Wokół znajduje się piaszczysta plaża, po lewej stronie widać fragment morza, a po prawej trawę.

Modele socjalizacji

Źródło: Free-Photos, domena publiczna.

Socjalizacja to proces bardzo złożony. Obejmuje wszystkie aspekty funkcjonowania jednostki w społeczeństwie i przebiega w trakcie całego jej życia. Proces ten bardzo często utożsamiany jest z wychowaniem. Czy mówiąc zatem o kimś, że jest „niewychowany”, myślimy, że nie przeszedł procesu socjalizacji? Nie. Oznaczałoby to bowiem, że nie jest istotą społeczną i żyje poza społeczeństwem. Socjalizacja może przebiegać wadliwie. Nie znaczy to jednak, że nie wyposaża jednostki w żadne umiejętności. A ta, żyjąc nawet na przestępczym marginesie społeczeństwa, nie podporządkowując się większości norm, nadal pozostaje jego członkiem.

Twoje cele
  • Porównasz różne modele socjalizacji ze stylami wychowania.

  • Wyjaśnisz charakter procesu socjalizacji oraz socjalizacji odwróconej.

  • Ocenisz wpływ postaw konformistycznych i nonkonformistycznych na ład społeczny.