Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzuctGUX7csHG
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Ruch obrotowy bryły sztywnej w zadaniach".

Ruch obrotowy bryły sztywnej w zadaniach

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/prz%C4%99dzenia-%C5%BCyroskop-gm533363021-56269848 [dostęp 6.10.2019].

Czy to nie ciekawe?

W filmie „Interstellar” (reżyseria Christopher Nolan, 2014) na pokładzie stacji kosmicznej dochodzi do wybuchu, który wprawia ją w ruch będący złożeniem ruchu postępowego i obrotowego. Jak w tej sytuacji do bazy mają zadokować astronauci, którzy znajdują się w statku kosmicznym w pewnej odległości od bazy? Oczywiście, najpierw muszą ją dogonić, czyli podlecieć do włazu dokującego. Ale jak mogą zadokować, jeśli stacja obraca się dookoła własnej osi? Muszą wyrównać prędkość kątową stacji i swojego statku – używając w tym celu silników manewrowych znajdujących się z daleka od osi obrotu ich statku. Jak obliczyć czas pracy silnika, który umożliwi zrównanie prędkości kątowych?

RTpxl2mBdTtDc
Rys. a. Kadr z filmu Interstellar. Z prawej strony stacja kosmiczna, z lewej statek, pomiędzy nimi odłamki powstałe po wybuchu na stacji.
Źródło: dostępny w internecie: https://i.redd.it/vd4kc0hgncx51.jpg [dostęp 10.04.2022], Materiał wykorzystany na podstawie art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (prawo cytatu).
Twoje cele

W tym materiale:

  • wykonasz obliczenia związane z ruchem obrotowym bryły sztywnej,

  • zrozumiesz na przykładzie ruchu obrotowego, jak ustala się orbity satelitów,

  • zweryfikujesz swoją wiedzę, zdobywając kolejne „gwiazdy” w grze edukacyjnej.