Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się aby dodać do ulubionych Udostępnij materiał Dodaj całą stronę do teczki
R1CKRo0h3fyyB
Obraz przedstawia portret kobiety i mężczyzny. Nie jest to jednak obraz realistyczny, a noszący znamiona groteskowej deformacji. Artysta ukazał kobietę o nienaturalnie spiczastej twarzy, Z zapadniętymi oczami, których okolice pociągnięte są czerwoną farbą. Twarz mężczyzny jest także nienaturalna - nieproporcjonalnie duża i wydłużona, ze sztucznie zaznaczonymi kośćmi policzków, czoła, oczodołów i podbródka. Zdaje się mieć wyraz demoniczny, na co wskazuje także jej czerwono-fioletowa kolorystyka.

Jarosław Iwaszkiewicz Pogoda lasu… – postawa humanistyczna i stoicka

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów, 1922
Źródło: domena publiczna.

Pogoda lasu niechaj będzie z tobą... to wiersz Jarosława Iwaszkiewicza z tomiku poezji Mapa pogody wydanego w 1977 roku. Utwór powstał tuż przed śmiercią poety (1980) i wyraża nastroje i przeczucia człowieka żegnającego się z życiem. Równocześnie wiele w tym utworze pogody ducha, afirmacji losu i zgody na mijający czas. Wiersz, choć oszczędny w środkach wyrazu, zawiera szerokie spektrum doświadczeń poety, przede wszystkim zmysłowych.

Twoje cele
  • Poznasz kontekst biograficzny dla wiersza Pogoda lasu... Jarosława Iwaszkiewicza.

  • Dokonasz analizy wiersza Pogoda lasu..., wyszukując środki poetyckie i określając rodzaj wiersza i typ liryki.

  • Dostrzeżesz w wierszu Pogoda lasu... wyraz postaw stoickiej i humanistycznej.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida