Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RkwBz7uxWoFL8
Zdjęcie przedstawia trzy miseczki z przyprawami. Wokół nich leżą migdały i kora cynamonu.

Jak otrzymuje się aldehydy i ketony?

Aldehyd benzoesowy powstaje w wyniku przemian metabolicznych po spożyciu amigdaliny, glikozydu występującego m.in. w gorzkich migdałach.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Benzaldehyd został po raz pierwszy wyizolowany z oleju gorzkich migdałów w 1803 r. przez francuskiego farmaceutę Martrèsa. Eksperymenty naukowca koncentrowały się na wyjaśnieniu natury amigdaliny, trującej substancji, znajdującej się w gorzkich migdałach. Dopiero w  1832 r. Friedrich WöhlerJustus von Liebig po raz pierwszy zsyntetyzowali benzaldehyd w warunkach laboratoryjnych. Czy wiesz, że jedną z metod otrzymywania tego związku jest katalityczne utlenianie toluenu? Czy znasz metody otrzymywania aldehydów? Jak sądzisz, czy w ten sam sposób, co aldehydy, otrzymywane są ketony?

Twoje cele
  • Zapiszesz równania reakcji najważniejszych metod otrzymywania aldehydów.

  • Zapoznasz się z tzw. procesem Wackera i reakcją Kuczerowa.

  • Zapiszesz równania reakcji otrzymywania ketonów różnymi metodami.