Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1dSo8qJc2lGm
Fotografia przedstawia kamienną bramę z trzema przejściami. Po środku największe, po bokach dwa mniejsze. Wszystkie mają okrągłe sklepienia. Nad wejściami widać cztery wyrzeźbione sceny z okresu czwartego wieku. Bramę podtrzymują cztery kolumny, na szczycie każdej widać kamienne posągi ludzkie. Cała brama jest oświetlona i otacza ją niski metalowy płot, zdjęcie zrobiono nocą.

Konstantyn Wielki. Cesarz rewolucjonista?

Powstały w 315 r. łuk Konstantyna w Rzymie do dziś stanowi jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli epoki cesarstwa, a także całej kultury antycznej. Jest to również ostatni łuk triumfalny wybudowany w stolicy imperium. Zmiany w dziedzinie polityki, kultury i religii, które nastąpiły za panowania Konstantyna Wielkiego, na zawsze odmieniły oblicze cesarstwa, nie tylko pod względem architektonicznym.
Źródło: Livioandronico2013, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

Panowanie Dioklecjana na przełomie III i IV w. n.e. było czasem podnoszenia się Cesarstwa Rzymskiego z blisko pięćdziesięcioletniego kryzysu, który dotknął niemal każdą sferę państwa, w tym politykę, wojskowość oraz gospodarkę. Kompletne załamanie kraju pogłębiała jego wielkość, która uniemożliwiała władcom skuteczne zarządzanie imperium, a w szczególności – natychmiastowe reagowanie na najazdy sąsiadów. Te czynniki wpłynęły na decyzję Dioklecjana o utworzeniu systemu nazywanego tetrarchią, zgodnie z którym cesarstwo było równolegle zarządzane przez czterech władców posiadających własne „dzielnice”.

Rozwiązanie to nie przetrwało długo. Dioklecjan, który w 305 r. dobrowolnie abdykował, przyglądał się upadkowi stworzonego przez siebie systemu ze swojego pałacu w Splicie. Głównym aktorem w tym „spektaklu” był niejaki Gajusz Flawiusz Waleriusz Konstantyn, który do historii przeszedł jako Konstantyn Wielki.

RKE3YCf9r79wn1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia:  Od 284 do 305 roku, panowanie Dioklecjana w Rzymie.  306 rok, ogłoszenie Konstantyna Wielkiego cesarzem Zachodniego Rzymu.  Od 308 do 313 roku, panowanie Licyniusza we Wschodnim Rzymie.  Od 312 do 313 roku, załamanie się ustroju tetrarchii.  313 rok, ogłoszenie edyktu mediolańskiego. 324 rok, przejęcie władzy w całym cesarstwie przez Konstantyna.  324 rok, nadanie nowej stolicy miana Konstantynopola.  325 rok, pierwszy sobór powszechny w Nicei.  337 rok, śmierć Konstantyna Wielkiego.  Od 361 do 363 roku, panowanie Juliana Apostaty.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wykażesz, że czasem boska interwencja wystarczy, aby zdobyć władzę.

  • Wyjaśnisz, że w IV w. n.e. powiedzenie wszystkie drogi prowadzą do Rzymu stało się nieprawdziwe.

  • Określisz, jak zmieniał się sposób patrzenia Rzymian na chrześcijan.