Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RlsTIzzC8nBRh
Obraz przedstawia jezioro, po którym płynie niewielka łódź. Ukazana jest wiosłująca postać oraz postać stojącego człowieka w białym stroju. Na dziobie łodzi stoi trumna. Łódź dopływa do skalistej wyspy. Znajdują się na niej wysokie skały i budynki, a także kępa strzelistych drzew. Wokół jest ciemno.

Wyspa umarłych Arnolda Böcklina w poetyckiej interpretacji Kazimierza Przerwy‑Tetmajera

Arnold Böcklin, Wyspa umarłych, 1883 (trzecia wersja), fragment
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Od wieków jedne dzieła stają się inspiracjami dla innych. Jednym z nich jest obraz Wyspa umarłych Arnolda Böcklina, którym zachwycali się młodopolscy poeci, a wśród nich Kazimierz Przerwa‑Tetmajer. Poeta napisał utwór pod takim samym tytułem. Także później, w XX wieku, powstało wiele dzieł nawiązujących do najsłynniejszego obrazu szwajcarskiego mistrza, a szczególnie do jego centralnego motywu – samotnej wyspy. Są wśród nich prace plastyczne, teksty literackie, ale także muzyczne, a nawet reklama perfum…

Twoje cele
  • Poznasz historię powstania najsłynniejszego obrazu Arnolda Böcklina Wyspa umarłych.

  • Omówisz wiersz Kazimierza Przerwy‑Tetmajera, który powstał pod wpływem obrazu Arnolda Böcklina.

  • Porównasz dzieło malarskie i poetyckie.

  • Poznasz wybrane dzieła literackie i plastyczne inspirowane obrazem Böcklina.