Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FjYU9AJ8QAc
Zdjęcie przedstawia zwartą grupę grzybów nadrzewnych. Kapelusze są ułożone jeden na drugim. Od spodu widoczne są blaszki. Kapelusze mają pomarańczowy kolor.

Grzyby – cudzożywne beztkankowce

Grzyby to beztkankowe, jedno- lub wielokomórkowe organizmy, niezdolne do fotosyntezy. Wszystkie bez wyjątku są cudzożywne. Cechą, która odróżnia je od przedstawicieli innych królestw, jest ściana komórkowa zbudowana z chityny.
Źródło: Unsplash, domena publiczna.

Grzyby należą do największych organizmów na Ziemi. Dowodem na to stwierdzenie jest przedstawiciel gatunku opieńki ciemnej (Armillaria ostoyae) odkryty w 2001 r. w Malheur National Forest w Górach Błękitnych, we wschodnim Oregonie (USA). Plecha wspomnianej wyżej opieńki, widoczna dla ludzkiego oka jedynie w miejscach występowania drzew, w momencie odkrycia zajmowała pod ziemią ok. 8,9 km², a jej masę oszacowano na ok. 605 ton. Jak to możliwe? Grzyby należą do beztkankowców i plechowców – ich ciało, zwane grzybnią – zbudowane z nitkowatych, długich, prostych lub rozgałęzionych strzępek – może rozrastać się w nieograniczony sposób.

Twoje cele
  • Omówisz budowę grzybów.

  • Wykażesz, że grzyby są organizmami cudzożywnymi.

  • Przedstawisz najważniejsze związki symbiotyczne grzybów.