Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R9TV4iIPzoL4e
Zdjęcie przedstawia ciemny i mglisty las. W centrum znajduje się ścieżka. Z mgły wyłania się spoglądająca w stronę widza twarz. Jest to twarz dojrzałego mężczyzny ze zmarszczkami na czole i gęstymi brwiami.

Hegel: filozofia ducha

Analizując dzieje powszechne, Hegel stwierdził, że ich przedmiot leży w dziedzinie ducha, a rozwój ducha polega na wyłanianiu się ciągle nowych konfiguracji.
Źródło: domena publiczna.

Czy uważasz, że historia jest nauczycielką życia?

Ten zdroworozsądkowy pogląd wydaje się nie do obrony na tle filozofii Hegla. Z czasów minionych nie można wnioskować o czasach współczesnych. Hegel twierdził, że rozwój historii to rozwój skokowy i rewolucyjny. Wynika z nieustannej walki ducha z samym sobą i każdą z jego historycznych postaci, musi zostać przezwyciężona na drodze do urzeczywistnienia wolności. To właśnie wolność jest istotą ducha, który osiągając świadomość samego siebie, nie musi odnosić się do niczego poza sobą.

W tej lekcji przejdziemy do tego, co było największą pasją filozofa, mianowicie do śledzenia postępów ducha w dziejach ludzkiej kultury, czyli do tzw. filozofii ducha.

Twoje cele
  • Poznasz Heglowską filozofię ducha.

  • Przedstawisz podział na ducha subiektywnego, obiektywnego i absolutnego.

  • Przeanalizujesz, jak według Hegla samowiedza ducha urzeczywistnia się w dziejach powszechnych i w świecie kultury.