Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rnzl7riu7gtWw
Zdjęcie przedstawia chaty. To dwa domy pomalowane na biało, pokryte strzechą. Dachy są spadziste. Są jednopiętrowe. Stoją w pewnej odległości od siebie. Dom na pierwszym planie fotografii jest częściowo otoczony drewnianym płotem. Chaty stoją przy polnej drodze. Wokół domów rośnie trawa, a dalej drzewa.

Rozwój i cechy sieci osadniczej w Polsce od X w. do współczesności

Źródło: Pixabay License, dostępny w internecie: pixabay.com.

Na przestrzeni dziejów osadnictwo w Polsce ulegało rozmaitym przemianom. Początkowo ludność mieszkająca na wsiach migrowała do miast głównie w celach zarobkowo‑mieszkaniowych, później z uwagi na lepszą komunikację i wyższy poziom edukacji, z kolei obecnie obserwowana jest np. tendencja migracji z miast do wsi. Jakie są tego przyczyny, jak kształtowało się osadnictwo w Polsce dawniej i jak przedstawia się współcześnie?

Twoje cele
  • Omówisz, jak kształtował się rozwój sieci osadniczej w Polsce.

  • Określisz cechy osadnictwa w Polsce.

  • Przeanalizujesz tendencje zmian w osadnictwie w Polsce od X wieku do współczesności.