Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R18rFUfjfbkQz
Zdjęcie przedstawia kosz, w którym są drobne, podłużne liście herbaty.

Czy jony glinu są korzystne dla naszego zdrowia?

Herbata to napar przyrządzany z rośliny rodzaju Camellia. Jony glinu kumulują się w tej roślinie, stąd jednym ze źródeł kationów glinu w diecie człowieka jest herbata.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Glin jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków na Ziemi. Wchodzi w skład wielu minerałów, m.in. boksytów, skaleni, mik, kriolitów, rubinów czy szafirów. Jego rozpuszczalne związki mogą być przyswajane przez rośliny, które są uprawiane na glebach o odczynie kwasowym. Czy wiesz, że do takich roślin należy chociażby czarny pieprz, kminek, tymianek oraz majeranek? Czy wiesz, że jony glinu mogą dostać się do naszego organizmu różnymi sposobami – drogą pokarmową lub przez skórę? Myślisz, że są korzystne dla naszego zdrowia? Czy chcesz poznać odpowiedzi na te pytania?

Twoje cele
  • Wymienisz i opiszesz działanie jonów/związków glinu w organizmie człowieka.

  • Wyjaśnisz, dlaczego jonów/związków glin wykazuje działanie toksyczne względem organizmu ludzkiego.

  • Skorelujesz konkretne działanie jonów/związków glinu z chorobą, którą może wywoływać.

  • Na podstawie obowiązującej dawki i normy obliczysz i ocenisz, czy dany produkt spożywczy lub woda pitna nadaje się do spożycia przez człowieka.