Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R8ahRpq4tUEC7
Zdjęcie przedstawia dwie postaci, które jadą na wielbłądach. Na pierwszym planie widoczna jest wysoka trawa. Postaci mają na głowach zawiązane chusty. Wielbłądy są obłożone torbami oraz kocami. W tle znajduje się bezchmurne niebo.

Od żeglarza do nomady, od konstrukcji do dekonstrukcji

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Nomadzi to koczownicy, wędrowcy bez ziemi. Nie uprawiali jej, ale korzystali z jej bogactw, dopóki się nie wyczerpały. Ruszali w drogę pod wpływem zmian pogody, w poszukiwaniu żywności, wody, nowych pastwisk. Nomadami byli Beduini, Inuici, Buszmeni. W metaforycznym sensie wszyscy nimi jesteśmy, poruszając się bez wyraźnego celu, we wszystkich kierunkach, w sposób przypadkowy. Ta metafora jest kluczowa dla zrozumienia ponowoczesności. Żywiołem współczesnych nomadów jest język. Wszystko staje się tekstem, który uwalnia się w procesie dekonstrukcji.

Twoje cele
  • Poznasz kluczowe zagadnienia filozofii postmodernistycznej.

  • Zrozumiesz, dlaczego współcześni postmodernistyczni filozofowie nie wierzą w prawdę.

  • Wyjaśnisz na czym polega dekonstrukcja, w ujęciu Jacques'a Derridy.