Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNXmDo1jOmvcz
Zdjęcie przedstawia idący ulicą tłum manifestujących ludzi. Trzymają transparenty.

Konserwatyzm: część 1. Edmund Burke

Źródło: Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Czy wierzysz w przesądy? Czy uważasz, że należy bez zastanowienia je odrzucić? Myśl oświeceniowa wypowiedziała walkę wszelkim przesądom, a jej zwieńczeniem była rewolucja francuska. Jednak eksplozja ruchu na rzecz wolności i równości łączyła się z aktami okrucieństwa i terroru, które musiały wywołać krytykę. Płynęła nie tylko z Francji, ale i z Wysp Brytyjskich, a dokładniej z Irlandii, gdzie żył i działał Edmund Burke. Jego reakcję na wybuch rewolucji nazwano konserwatyzmem. Burke stanowczo bronił przesądów. Twierdził, że pozbywając się ich, tracimy tożsamość, bo przesąd wyrasta z naszej przeszłości i jest wyrazem dziejowej mądrości. Sprzeciwiał się radykalnym zmianom i zalecał raczej ostrożną weryfikację. Konserwatyści uważali, że umowa społeczna to proces, który musi rozgrywać się w czasie, a dokonując rewolucji, niszczymy swoje dziedzictwo i samych siebie.

Twoje cele
  • Poznasz założenia konserwatyzmu Edmunda Burke'a oraz kontekst historyczny.

  • Porównasz koncepcje wolności jako wartości bezwzględnej oraz wartości względnej, i przytoczysz argumenty w ich obronie.

  • Przytoczysz przykłady sytuacji, w których przesąd może być wyrazem mądrości, jak również sytuacji gdy jest tylko balastem.

  • Ocenisz umowę społeczną według Burke’a na tle założeń autorów liberalnych.

  • Rozpoznasz główne cechy konserwatyzmu i sceptycyzmu.