Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RJ6tesXsgOPSn
Obraz przedstawia portret starszego mężczyzny. Mężczyzna jest w mnisim habicie. Twarz mężczyzny jest pokryta zmarszczkami. Jego oczy są ciemne, wyraziste, a nos wydatny. Mężczyzna ma wygoloną na głowie tonsurę, a nad głową aureolę.

Św. Tomasz z Akwinu. Część trzecia: w literaturze i kulturze

Carlo Crivelli, Św. Tomasz z Akwinu, 1476
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Po czym poznajemy wielkość myślicieli, siłę filozofii i potęgę idei?

Można powiedzieć, że takim probierzem jest ich oddziaływanie na rozwój cywilizacji, na życie społeczne i polityczne. Można wskazywać na inspiracje dla innych dziedzin wiedzy. Jednak teorie filozoficzne wywołują także przeżycia czysto duchowe, czasami nawet stany uniesienia. Intelektualne wyzwania budzą emocje i w ten sposób stają się częścią kultury, zyskują „drugie życie” albo „życie wieczne” w dziełach artystów. Być może bez św. Tomasza nie byłoby Boskiej Komedii. Możliwe też, że wiersze Czesława Miłosza miałyby całkiem inny charakter…

Twoje cele
  • Poznasz przykłady utworów literackich inspirowanych tomizmem.

  • Zobaczysz, w jaki sposób postać i dzieło św. Tomasza są obecne w malarstwie.

  • Przeanalizujesz znaczenie tomizmu dla kultury europejskiej.