Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rz3KK2rhvh8Fp
Fotografia przedstawia krajobraz mierzei widoczny z perspektywy plaży. W centralnej części zdjęcia plaża ma kolor żółty, po lewej stronie znajduje się morze. Po prawej stronie od plaży znajduje się niewielkie piaszczyste wzniesienie – wydma na szczycie porośnięta roślinnością. Za pasem wydm po prawej stronie znajduje się pas lasu.

Jak powstaje mierzeja?

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: pixabay.com.

Linia brzegowa jest miejscem dynamicznych zmian zachodzących na styku morza i lądu, które współcześnie dodatkowo potęgowane są działalnością człowieka. Dojrzała rzeźba wybrzeży charakteryzuje się występowaniem piaszczystych form wysuniętych w kierunku otwartego morza lub zatoki. Do tego typu form zaliczamy mierzeję tworzoną przez piaski i żwiry pochodzące z przemieszczania materiału skalnego przez prądy morskie i falowanie wzdłuż wybrzeża. W rzeczywistości jednak poznanie historii każdej z tego typu form jest kwestią indywidualną, a często jej początków należy szukać w poprzednich epokach.

Twoje cele
  • Opiszesz proces powstawania mierzei.

  • Zlokalizujesz na mapie Mierzeję Helską, Wiślaną i Kurońską.

  • Uzasadnisz konieczność racjonalnego gospodarowania w strefie brzegowej w kontekście ochrony Mierzei Helskiej.