Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rua8bFrCxJXdx
Zdjęcie przedstawia widok na morze, horyzont i niebo. Z wody wystają dwa drewniane pale.

Traktat o ludzkim cierpieniu. Wujaszek Wania, reż. A. Bardini

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Wujaszek Wania ma 47 lat. Niczego w życiu nie dostał, na wszystko zapracował. Nie zaznał żadnego szczęścia, bo był zbyt pochłonięty zaspokajaniem potrzeb innych. O sobie nie myślał przez wiele lat. A kiedy się próbuje buntować, mając poczucie krzywdy, nawet jego własna matka nie stoi za nim murem. Wania nie zdobył wykształcenia, nie uzbierał dość pieniędzy, nie założył rodziny. Jedynym promykiem nadziei i szansą na chwilę szczęścia miała być żona szwagra, Helena. Ta jednak pozostaje obojętna. Wania przypomina Hioba, choć trudno stwierdzić, czy jest religijny. Jego cierpienie jest niezawinione.

Wujaszek Wania to dramat, w którym wszyscy bohaterowie są mniej lub bardziej nieszczęśliwi. Anton Czechow nie odpowiada na pytanie, czy ich los został z góry ustalony przez Boga (lub siły wyższe) czy też człowiek jest kowalem swego losu. Jednak cierpienie wszystkich bohaterów, tak przejmujące, dojmujące, nie pozostawia odbiorców obojętnymi.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest cierpienie w ujęciu filozoficznym rosyjskiego myśliciela Mikołaja Bierdiajewa.

  • Zestawisz koncepcję Bierdiajewa z wydarzeniami sztuki Czechowa.

  • Scharakteryzujesz bohaterów dramatu Czechowa.

  • Przenalizujesz skomplikowane relacje w domu Iwana.

  • Dowiesz się, czym jest racjonalizacja wiary.