Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RWzoonBjsNxN0
Obraz przedstawia ukrzyżowanego Jezusa otoczonego tłumem ludzi. Część z nich trzyma gałęzie palmowe w dłoniach, jest także mężczyzna z dekalogiem w dłoniach oraz władcy.

Staropolski bestseller, czyli Żywoty świętych Piotra Skargi

Albrecht Dürer, Komunia świętych i archaniołów w niebie, 1511
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Żyjący w epoce baroku jezuita, Piotr Skarga, kojarzony jest dziś przede wszystkim z Kazaniami sejmowymi. Nic w tym dziwnego, zważywszy na ich doskonałość literacką i retoryczną. Jednak dzieło to stało się powszechnie znane już po śmierci autora. Natomiast za życia Skargi najpopularniejszą książką, którą ogłosił drukiem, okazały się okazały się Żywoty świętych Starego i Nowego Zakonu. Polacy jeszcze przez długi czas chętnie sięgali po to dzieło, mimo że już w XVI stuleciu stało się ono przedmiotem wielu ataków, a historycy literatury aż do XX w. poddawali je różnorakiej krytyce. Jak wobec tego wytłumaczyć, że tak nieraz negatywnie postrzegane Żywoty... to jednocześnie jeden z bestsellerów literatury staropolskiej, a nawet więcej – zbiór, który aż do końca XIX wieku znajdował się w spisie lektur szkolnych, uzupełniając także biblioteczkę wielu polskich rodzin?

Twoje cele
  • Dokonasz analizy i interpretacji Żywota św. Krzysztofa w celu ustalenia strategii oddziaływania na odbiorcę.

  • Scharakteryzujesz postawę św. Krzysztofa jako ascety i męczennika.

  • Ustalisz, jakich środków językowych użył Piotra Skarga w opisie męczeństwa św. Krzysztofa.

  • Zinterpretujesz Obrok duchowny, kończący Żywot św. Krzysztofa jako wypowiedź m.in. na temat malarstwa religijnego.