RH8RoVhsa4DlZ
Ilustracja przedstawia obraz, na którym głównymi postaciami są dwaj mężczyźni. Mężczyźni stoją tyłem do widza, jeden z nich obejmuje drugiego, wspiera się na nim. Przed nimi znajduje się przechylone drzewo. Widoczne są korzenie drzewa, drzewo sprawia wrażenie jakby zaraz miało się przewrócić. W oddali znajdują się inne drzewa i skały. Księżyc na horyzoncie jest w fazie sierpa. Obraz utrzymany jest w ciemnej tonacji kolorystycznej.

Znasz ty ogień i łzy Wertera? – powtórzenie wiadomości o werteryzmie jako postawie światopoglądowej romantyzmu

Caspar David Friedrich, Dwaj mężczyźni kontemplujący księżyc, 1819–1820
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
Johann Wolfgang Goethe Cierpienia młodego Wertera

Wszystkie szczegóły dziejów biednego Wertera, jakie tylko zebrać zdołałem, zgromadziłem skrzętnie i podaję wam tutaj, ufny, iż wdzięczni mi będziecie za to. Zaprawdę, niepodobna odmówić podziwu i miłości charakterowi jego oraz zaletom umysłu, a smutne koleje jego życia wycisnąć muszą łzę z oczu. Zacna duszo, odczuwająca też same, co on tęsknoty, niechże ci z cierpień jego spłynie w duszę pociecha i jeśli los zawistny, lub wina własna nie pozwoliły ci pozyskać przyjaciela bliższego, niechże ci książka ta przyjacielem się stanie

wer Źródło: Johann Wolfgang Goethe, Cierpienia młodego Wertera, Wrocław 2001.

‒ pisał Johann Wolfgang Goethe we wprowadzeniu do powieści epistolarnej Cierpienia młodego Wertera. Od nazwiska tytułowego bohatera wywodzi się pojęcie „werteryzm”, określające zarówno pesymistyczny światopogląd, nowy typ wybujałej uczuciowości, jak i bunt wobec niesprawiedliwych stosunków społecznych.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz Wertera i Kordiana jako bohaterów cierpiących na romantyczną „chorobę wieku”.

  • Wskażesz podobieństwa między Werterem i Kordianem.

  • Wyjaśnisz, czym jest werteryzm jako postawa światopoglądowa epoki romantyzmu.