Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RLoQCjCesNUDA
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia na pierwszym planie płaskie kamienie ułożone w stos, na dalszym planie morze i horyzont. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Badanie wpływu położenia środka masy (w pobliżu Ziemi) na ruch ciała".

Badanie wpływu położenia środka masy (w pobliżu Ziemi) na ruch ciała

Czy to nie ciekawe?

Różnice kulturowe wydają się być olbrzymie pomiędzy krajami znajdującymi się na odległych od siebie kontynentach… w rzeczywistości jednak wszystkie ludzkie dzieci należą do tego samego gatunku Homo sapiens, tak samo lubią się bawić jak wszystkie inne ssaki naczelne. A w każdym z tych różnych państw obowiązują te same prawa fizyki. Dzięki temu polskie dzieci bawią się „piłką‑zmyłką”, brytyjskie „roly‑poly toy”, japońskie „okiagari‑koboshi”, a rosyjskie „van’ka‑vstan’ka”/wańką‑wstańką, które… są dokładnie tym samym – zabawką, która po przewróceniu „sama” wstaje! Jak działa ta zabawka? Przyjrzyjmy się położeniu jej środka masy!

R1N1OczgoWPJv
Rysunek a. Przykład "wańki‑wstańki", czyli zabawki z obniżonym środkiem masy.
Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, jak położenie środka masy wpływa na ruch ciała,

  • wyznaczysz środek masy układu ciał,

  • zidentyfikujesz momenty sił działające na układ ciał.