Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Warto przeczytać

Wiele obiektów ma jednorodny rozkład masy. Oznacza to, że gęstość materiału, z którego wykonane jest to ciało, jest taka sama w każdym punkcie tego ciała. W takim razie dowolny fragment tego ciała ma taką samą masę, jak dowolny inny fragment tego ciała o tej samej objętości. W efekcie jaka siła grawitacji działa na każdy fragment tego ciała? Taka sama – co pokazuje Rys. 1.

REmsVHTRxZOuX
Rys.1. Siły grawitacji działające na fragmenty ciała o jednorodnym rozkładzie masy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1aM0RXF5BZqd
Rys. 2. Siły grawitacji działające na fragmenty ciała o niejednorodnym rozkładzie masy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Rys. 2. ilustruje, że rozkład masy w ciele wcale nie musi być jednorodny – prawa część wykonana jest z materiału o większej gęstości, lewa część ma mniejszą gęstość, a pomiędzy końcami gęstość ta płynnie się zmienia. W efekcie na fragmenty ciała zlokalizowane po prawej stronie rysunku działa większa siła grawitacji niż na takie same fragmenty z lewej strony ciała – ponieważ te z prawej przy tej samej objętości mają większą masę. Co z tego wynika?

Odpowiedź znajdziemy na Rys. 3. i 4. Czarne kółka oznaczają środek masy ciała, czyli punkt, który zachowuje się tak, jak gdyby była w nim skupiona cała masa ciała. Położenie tego punktu w jednym wymiarze dla punktów materialnych wyznacza się korzystając z poniższego wzoru:

xs=m1x1+m2x2+...+mnxnm1+m2+...+mn=ΣinmixiΣinmi,

gdzie mi to masy poszczególnych punktów materialnych, a xi to ich odległości od przyjętego środka układu współrzędnych. W przypadku rozciągłego ciała możemy również zastosować ten wzór, dzieląc obiekt na małe fragmenty o grubości Δxi i masie Δmi każdy, a następnie analogicznie je sumując. Ponieważ fragmenty zlokalizowane po prawej stronie mają większą masę, ich wkład w obliczaną sumę będzie większy. W efekcie, jak widzimy na Rys. 4., środek masy niejednorodnego obiektu jest przesunięty w bok. Dlaczego ma to znaczenie w opisie jego ruchu? Ponieważ w jednorodnym polu grawitacyjnym to właśnie do środka masy przyłożona jest wypadkowa siła grawitacji.

R1F31EaxaNTv6
Rys. 3. Wypadkowa siła grawitacji działająca na ciało o jednorodnym rozkładzie masy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
R1StoTbf6hXMi
Rys. 4. Wypadkowa siła grawitacji działająca na ciało o niejednorodnym rozkładzie masy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Zanim omówimy konsekwencje tej obserwacji dla ruchu ciała, spójrzmy na jeszcze jeden przykład pokazujący, że środek masy obiektu nie musi znajdować się w jego środku geometrycznym. Na Rys. 5. połączono ze sobą dwa jednorodne ciała o różnych gęstościach. Środek masy układu znajduje się pomiędzy środkami mas każdego z tych obiektów. Możemy o tym pomarańczowym obiekcie myśleć jako o „obciążniku”, czyli małym, ciężkim elemencie – kawałku ołowiu doczepionym do wędkarskiego spławika, grubej nakrętce nakręconej na śrubę, gwoździu wbitym w drewno etc. Środek masy układu będzie przesunięty w stronę obciążnika. Jak wpłynie to na zachowanie się ciała pod wpływem przyłożonych do niego sił?

R1AELkOzXduSc
Rys. 5. Ciało złożone z dwóch obiektów o różnych masach. Czarne kółka oznaczają środki mas obiektów: rysunek górny – każdego z osobna, rysunek dolny – połączonych obiektów.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w budowie popularnej zabawki zwanej „wańką‑wstańkąWańka‑wstańkawańką‑wstańką”. Przykład takiej zabawki widzimy na Rys. 6. Dół tej zabawki uformowany jest w obły kształt - półkuli lub podobny do jajka. Zabawka jest pusta w środku, ale w jej dolnej części znajduje się właśnie żelazny obciążnik. W efekcie środek masy całej zabawki przesunięty jest mocno w dół. Teraz przyjrzyjmy się prawej części rysunku – co się stanie, gdy wytrącimy zabawkę z położenia równowagi? Środek masy – ze względu na swoje położenie i kształt zabawki – uniesie się do góry! Oznacza to, że zwiększy się energia potencjalna grawitacji tego układ i będzie on starał się powrócić do pierwotnego położenia trwałej równowagi. Czyli zabawka „wstanie” z powrotem do pionu!

RD3sTeqkp50S8
Rys. 6. Przekrój przez zabawkę „wańkę‑wstańkę” z zaznaczonym środkiem masy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

To samo zjawisko wykorzystują zabawki typu „piłka‑zmyłka”, czyli kule z przymocowanym wewnątrz obciążnikiem. Przekrój przez taką kulę widoczny jest na Rys. 7. Czarne, małe kółka oznaczają położenie środka masy. W przypadku zwykłej piłki środek masy znajduje się w jej geometrycznym środku. W przypadku piłki z obciążnikiem – przesunięty jest w dół, w stronę obciążnika. Co się stanie, jeśli takie piłki kopniemy, wytrącając je z położenia równowagi?

R1RPjjmA1ftbp
Rys. 7. Przekrój przez piłkę z dodatkowym obciążnikiem w środku - małe czarne kółka oznaczają położenie środka masy.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy na Rys. 8. W jego lewej części widać, że zwykła, nieobciążona, symetryczna piłka pozostaje w równowadze niezależnie od tego, jak ją obrócimy. Za każdym razem siła grawitacji i siła reakcji podłoża będą działały pionowo w tej samej osi, znosząc się wzajemnie ze względu na przeciwne zwroty. Jednakże w przypadku piłki z przesuniętym środkiem ciężkości widzimy inny rozkład sił. Owszem, obie siły działają pionowo, ale nie w jednej osi. W efekcie zaznaczona na zielono siła reakcji podłoża tworzy moment siły! Można go określić za pomocą wzoru:

M=r x Fr.

Znaczy to, że siła reakcji podłoża będzie powodować obracanie się piłki w zaznaczonym wygiętą strzałką kierunku – czyli obrót piłki do takiego położenia, aby znów obciążnik był możliwie nisko. W efekcie piłka z lewej strony po kopnięciu toczy się płynnie, a piłka z prawej przekręca się, wracając po przechyleniu do położenia równowagi – czasem cofając się w kierunku przeciwnym do kierunku kopnięcia. To faktycznie „piłka‑zmyłka”!

R19bkWQg5zs9f
Rys. 8. Rozkład sił w piłce symetrycznej (lewa strona) i piłce z obciążnikiem (prawa strona).
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Słowniczek

Wańka‑wstańka
Wańka‑wstańka

(ang. roly‑poly toy) dziecięca zabawka, która wytrącona z równowagi wraca do pionowego położenia, ze względu na znajdujący się w jej wnętrzu obciążnik, obniżający jej środek ciężkości.