Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RqPmIfAvUVKPF
Obraz przedstawia kondukt pogrzebowy stojący na polanie wśród drzew. Jako pierwszy idzie starszy mężczyzna z siwymi włosami i wąsami, który niesie przed sobą poduszkę, a na niej berło. Za nim niesiona jest trumna przykryta czerwonym materiałem. Wokół tłum mężczyzn, w większości ubranych w szerokie pumpiaste spodnie i szerokie koszule. Głowy mają ogolone na łyso i pozostawiony tylko jeden kosmyk na środku.

Kozacy i pierwsze powstania kozackie

Ołeksandr Muraszko, Pogrzeb atamana koszowego, 1900 r.
Źródło: Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy, domena publiczna.

Problem ukraiński jest jednym z najważniejszych nie tylko w XVII stuleciu, ale także w całej historii Polski – to słowa krakowskiego historyka Mariusza Markiewicza. Nie sposób się z nim nie zgodzić. Problem narodził się w XVII w., ale trwał aż do połowy XX w. i był jedną z najistotniejszych przyczyn utraty suwerenności przez oba narody […]. Wielu historyków jest zgodnych także w tej kwestii, że sprawa ukraińska, czyli wybuch wojny domowej, doprowadziła do kryzysu Rzeczypospolitej Obojga Narodów i do jej likwidacji. Co zatem tak bardzo poróżniło Polaków i Ukraińców? Czy istniały możliwości rozwiązania konfliktu, które satysfakcjonowałoby obie strony? A jeśli tak, dlaczego z nich nie skorzystano, skoro sprawa wzajemnych relacji miała tak istotny wpływ na losy narodów Rzeczypospolitej? M. Markiewicz sformułował swoją opinię w 2004 r., ale pytania o dawne relacje polsko‑ruskie (ukraińskie) wciąż wydają się aktualne.

RNrdpkyIb80R11
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. 1 lipca 1569 zawarcie Unii Lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 1591 – 1593 Powstanie Kosińskiego. 1594 – 1596 Powstanie Nalewajki. 1619 spalenie przez Kozaków Warny. 1617 – 1618 wojna polsko – szwedzka. Od 2 września do 9 października 1621 bitwa pod Chocimiem. 1648‑1654 powstanie Chmielnickiego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, w jaki sposób na przełomie XVI i XVII stulecia można było zostać „prawdziwym Kozakiem”.

  • Wskażesz przyczyny zaciekłych sporów Kozaków z Rzeczpospolitą, Turcją, chanatem krymskim oraz Kozaków z… Kozakami.

  • Rozstrzygniesz, czy można było uniknąć zatargów pomiędzy Rzeczpospolitą a Zaporożcami.

  • Zmierzysz się z wyzwaniem, jakim jest wyciąganie wniosków ze źródeł historycznych, które przedstawiają niejasne lub sprzeczne informacje.

  • Ocenisz rolę Kozaków w dziejach dwóch narodów: Polaków i Ukraińców.