Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R8TUOHjHwVX9L
Fotografia przedstawia ludzi siedzących obok siebie na ławce. W środku elegancko ubrany mężczyzna z wąsami i w kapeluszu na głowie. Po jego prawej stronie siedzą dwie młode kobiety z chustami na głowie. Po lewej stronie siedzi mężczyzna z długimi włosami.

Mniejszości narodowe – między współpracą a konfliktem. Podsumowanie

Wybory i koronacja króla polskich Cyganów na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie, 1937 r. Kandydat do tronu Rudolf Kwiek z rodziną.
Źródło: dostępny w internecie: audiovis.nac.gov.pl.

Mniejszością etniczną nazywamy taką grupę ludzi, która odróżnia się od większości zamieszkującej dane państwo innym językiem, kulturą, religią lub pochodzeniem etnicznym. Mniejszością narodową zaś określamy taką wspólnotę, która spełnia warunki pozwalające ją zakwalifikować jako mniejszość etniczną oraz posiada własne państwo. W latach 1918‑1939 na terenie II Rzeczypospolitej zamieszkiwały liczne mniejszości i narodowe, i etniczne.

Rg5T3xUQBqcmv1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1914 do 1939 roku. Od 1914 do 1918 roku miała miejsce pierwsza wojna światowa. 11 listopada 1918 roku odzyskanie niepodległości przez Polskę. 17 marca 1921 roku uchwalenie konstytucji marcowej. Od 1926 do 1939 roku rządy Ignacego Mościckiego. W 1931 roku zniesienie ustaw dyskryminujących mniejszości narodowe. 23 kwietnia 1935 roku uchwalenie konstytucji kwietniowej. 1 września 1939 roku rozpoczęcie drugiej wojny światowej.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz strukturę społeczeństwa II Rzeczypospolitej, uwzględniając jego wielonarodowy charakter.

  • Wymienisz działania rządu polskiego mające na celu równe trakowanie przedstawicieli innych narodowości i wyznań.

  • Ocenisz skuteczność tych działań wobec różnych mniejszości narodowych.