Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ReufF0LfNhtZ1
Grafika przedstawia kulistą strukturę, składającą się z tysięcy mniejszych kul. Na jej powierzchni można zauważyć nieliczne, nierównomiernie umiejscowione struktury, kształtem przypominające wieloboki. Na ich ścianach górnych znajdują się trzy, ułożone w rówych odległościach na krawędziach ściany kuliste wypustki.

Różnorodność morfologiczna i genetyczna wirusów

Wirusy wywołują choroby, które są trudne do wyleczenia ze względu na fakt, że wirusy nie mają własnego metabolizmu. Obecnie najskuteczniejszą metodą walki z chorobami wirusowymi są szczepienia.
Źródło: Fusion Medical Animation, unsplash.com, domena publiczna.

Ekstremalnie skuteczny terrorysta w skali mikro. Cząstka zakaźna bytująca na pograniczu świata ożywionego i nieożywionego. Czynnik chorobotwórczy, o którego istnieniu wiemy dopiero od końca XIX w. Czego dotyczą te określenia?

Twoje cele
  • Opiszesz budowę cząstki wirusa.

  • Wymienisz choroby wywoływane przez wirusy.

  • Wyjaśnisz, dlaczego wirusów nie zaliczamy do organizmów żywych.