Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1JxkEJ02Yp4H
Ilustracja przedstawia człowieka w ujęciu od góry. Widoczna jest jego głowa, włosy, trzyma obie ręce na karku. Osoba ta stoi na umieszczonym na czarnym tle związku chemicznym, który składa się z dwóch związków HO oraz jednego NH indeks dolny 2.

Sygnalizacja komórkowa i jej rodzaje

Wpływając na działanie mózgu, dopamina – będąca neuroprzekaźnikiem – wpływa regulująco na czynności ruchowe i emocjonalne, motywację oraz procesy uczenia się (poprzez wpływ na układ nagrody i kary), a także takie funkcje jak laktacja, orgazm czy nudności.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Układ nerwowy i hormonalny to dwa najważniejsze układy, zapewniające utrzymanie homeostazy organizmu. Istotną różnicą w ich funkcjonowaniu jest sposób przekazywania informacji. W układzie nerwowym informacja przekazywana jest na drodze przepływu impulsu nerwowego (w obrębie neuronu) oraz w synapsach (pomiędzy neuronami). Natomiast w układzie hormonalnym swoiste związki chemiczne (hormony) przenoszone są za pośrednictwem układu krwionośnego do określonej tkanki organizmu, na którą wywierają specyficzne działanie. Przesyłanie informacji poprzez hormony wydzielane do krwi zwane jest sygnalizacją endokrynną.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polega homeostaza.

  • Opiszesz rolę hormonów w utrzymaniu homeostazy.

  • Przedstawisz przykłady sygnalizacji endokrynnej, autokrynnej, parakrynnej i neurokrynnej.