Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XT4SZrmTAei
Zdjęcie przedstawia tłum symbolicznie przedstawionych sylwetek w różnych odcieniach szarości oraz w czerni. Jedna z sylwetek wyróżnia się, jest zielona.

Ruchy społeczne, cz. 1

Źródło: OpenClipart-Vectors, domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Społeczeństwa są dużymi, złożonymi wewnętrznie grupami społecznymi. Każda z nich ma własne poglądy na działania polityczne i społeczne, różnie też definiuje własne interesy. Grupy często są reprezentowane przez partie polityczne, ale nie zawsze istniejące partie mają w swoich programach postulaty wszystkich grup. Rodzą się nowe pomysły, obywatele zaczynają zwracać uwagę na kwestie, które wcześniej nie były definiowane w przestrzeni publicznej. Dlatego rodzą się ruchy społeczne zwracające uwagę na nowe lub niezauważane problemy. Czasami przekształcają się one w partie polityczne, czasami w think tanki, a bywa, że same się rozwiązują po zrealizowaniu głoszonych postulatów. Jak twierdzi Anthony Giddens, ruchy społeczne funkcjonują w aksjologicznej przestrzeni publicznej, a tym samym wprowadzają do rzeczywistości nowe jej interpretacje. Działania ruchów społecznych mogą mieć skutki polityczne, kulturowe, a nawet ekonomiczne.

W tej części materiału poznasz różne sposoby pojmowania ruchu społecznego, a także teorie na ich temat i różne kryteria podziału ruchów społecznych.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie ruch społeczny.

  • Przeanalizujesz przyczyny tworzenia się ruchów społecznych i wskażesz różnice między wyznawanymi przez nie wartościami.

  • Scharakteryzujesz typy ruchów społecznych i wskażesz przyczyny ideowe różnic między nimi.