Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ctapsJq9EPJ
Zdjęcie przedstawia krajobraz. Na pierwszym planie znajduje się żółta trawa z resztkami śniegu oraz wydeptana ścieżka. W tle znajdują się niskie iglaste drzewa a nieco dalej wzniesienia.

Zróżnicowanie krajobrazu Polski – krajobraz przyrodniczy i kulturowy – powtórzenie

Źródło: J. Maniak, domena publiczna, dostępny w internecie: unsplash.com.

Zróżnicowanie krajobrazu można rozpatrywać na różne sposoby i w zależności od przyjętych definicji krajobrazu. Krajobrazy ujmuje się w rozmaitej skali, stosując kryteria funkcjonalne, ekologiczne i fizjonomiczne. Jednym z aspektów różnicujących krajobraz Polski jest regionalizm, zachowany w wielu miejscach pomimo niepokojącego w krajobrazie zjawiska globalizacji. Przekształcanie krajobrazów przyrodniczych w kulturowe skutkuje zacieraniem się różnic między regionami, zmniejszaniem ich zróżnicowania, ujednoliceniem otoczenia, zaciera cenne wartości przyrodnicze i kulturowe.

Twoje cele
  • Uporządkujesz swoją wiedzę na temat krajobrazów Polski.

  • Uzyskasz kompletną wiedzę o obowiązującej w Polsce klasyfikacji krajobrazów oraz kryteriach ich podziału.

  • Rozpoznasz zależności między różnymi typami krajobrazów występujących w kraju.