Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RZP7wp7f0ddiI
Zdjęcie przedstawia otwartą książkę. Dwie kartki układają się w kształt serca.

Arystoteles: poetyka i estetyka

Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Arystoteles Fizyka

Fabuła może opisywać złą dolę złej postaci, szczęśliwą dolę złej postaci i złą dolę dobrej postaci. Efekt tragiczny uzyskuje się wtedy, gdy postać dobra, choć nie bez skazy, popełnia poważny błąd, który obraca jej szczęście w nieszczęście. Fabuła powinna być poza tym złożona i wywoływać litość oraz trwogę.

Arys8 Źródło: Arystoteles, Fizyka, t. 2, tłum. K. Leśniak.

Zasady, bez których nie powstałby żaden wciągający utwór literacki, zawdzięczamy Poetyce Arystotelesa – traktatowi, który stał się prawdziwą biblią dla pisarzy, dramatopisarzy i scenarzystów. Platon niestety miał w pogardzie poetów, którzy, jak twierdził, jedynie naśladują rzeczywistość. Arystoteles uznał, że jest to wartościowe. Dostrzegł, że poeta nie tylko odtwarza bieg zdarzeń, ale znajduje w nim uniwersalne prawdy, które pomagają nam oczyścić duszę. Analizował także, czym jest piękno, dlatego uznajemy go za twórcę estetyki.

Twoje cele
  • Poznasz poglądy Arystotelesa na temat sztuki, jej funkcji i wartości.

  • Przeanalizujesz pojęcia mimesis, katharsis i pojęcie piękna.

  • Rozstrzygniesz, czy za pomocą powyższych pojęć da się opisać sztukę współczesną, i sprawdzisz, jak zasady Poetyki funkcjonują w popkulturze.

  • Wyrazisz własne zdanie o istocie piękna i mimesis.