Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RwWIRo7iP5VQq
Zdjęcie przedstawia polskiego żołnierza, który w rękach trzyma niewielki fragment metalowej konstrukcji - zestrzelonego niemieckiego samolotu. Mężczyzna ubrany jest w kurtkę, spodnie i pas, a na głowie ma rogatywkę. Widzimy jego lewy profil. Ma szczupłą twarz, ciemne, krótkie włosy i krótkie, ciemne wąsy. Na twarzy ma wyraz zadowolenia. Przed nim stoi mężczyzna, który filmuje trzymany przez żołnierza fragment, przy użyciu małej, ręcznej kamery. Ubrany jest w jasną marynarkę, białą koszulę, krawat i spodnie. Widzimy jego prawy profil. Jest łysiejący, ma okrągłą twarz i wysokie czoło. W oddali widać trzech mężczyzn przyglądających się zdarzeniu. Jeden ubrany jest w strój cywilny: koszulę, sweter, spodnie i kapelusz, drugi w mundur wojsk amerykańskich, a trzeci w kombinezon roboczy i beret. Wszyscy stoją przez niskim budynkiem z kilkoma stanowiskami garażowymi, których drzwi są otwarte. Obok stoi drugi, wyższy budynek.

Przykłady bohaterstwa obrońców i zbrodni wojennych najeźdźców w kampanii wrześniowej 1939.

Warszawa, 11 września 1939 r. Polski żołnierz trzyma fragment zestrzelonego niemieckiego samolotu bombowego He‑111, który atakował cywilów na terenie Warszawy. Po lewej stronie amerykański dziennikarz Julien Bryan.
Źródło: Julien Bryan, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Sowiecki komisarz spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow w mowie wygłoszonej dnia 31 października 1939 r. na zebraniu Rady Najwyższej ZSRS z dumą podkreślał: Koła rządzące Polski chełpiły się trwałością swego państwa i potęgą swojej armii. Okazało się jednak, że wystarczyło krótkie natarcie najpierw wojsk niemieckich, a następnie Armii Czerwonej, by nic nie pozostało po tym bękarcie traktatu wersalskiego, żyjącym z ucisku niepolskich narodowości. Podobne stanowisko reprezentowali Niemcy słowami Hitlera: „Polska z traktatu wersalskiego nigdy nie powstanie. Zaręczyły to dwa największe państwa na świecie”.

II Rzeczpospolita przegrała batalię obronną z III Rzeszą. Kraj zaatakowany także przez Sowietów po raz kolejny został podzielony, a na jego terytorium rozpętało się piekło. Ludzie przeżywali horror, którego do tej pory nie przyniosła żadna z wojen. Ani Niemcy, ani Rosjanie nie potrafili jednak odebrać Polakom najważniejszego: heroicznej postawy, którą wykazali się najpierw we wrześniu 1939 r., podczas obrony ojczyzny, a później wszędzie tam, gdzie trzeba było walczyć z wrogiem.

R1OK6HrwBzrGi1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1 września 1939 roku Agresja Niemiec na Polskę. Okres od 7 do 10 września 1939 roku Bitwa pod Wizną. Okres od 9 do 22 września 1939 roku Bitwa pod Bzurą. 17 września 1939 roku Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski. Okres od 20 do 22 września 1939 roku Obrona Grodna. 31 października 1939 roku Obrona Grodna. 31 października 1939 roku Wygłoszenie mowy przez Mołotowa. Okres od marca do maja 1940 roku Zbrodnia katyńska. Okres od 10 sierpnia do 31 października 1940 roku Bitwa o Anglię.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, w jaki sposób amerykański fotoreporter przedstawiał pierwsze dni wojny, sytuację polskiego społeczeństwa i zbrodnicze postępowanie najeźdźcy.

  • Przeanalizujesz ruchy wojsk w bitwie pod Kockiem, w której Polacy po raz kolejny pokazali niezłomną postawę.

  • Wytłumaczysz, dlaczego postawa polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej stanowi interesujący i poruszający temat na film fabularny.