Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rqfd6QZQGrcIn
Ilustracja przedstawia model kulkowo‑pręcikowy heks-4-en-2-onu. Sześć szarych kulek, czyli atomów węgla, tworzy łańcuch, wiązanie pomiędzy czwartą, a piątą kulką jest podwójne, pozostałe są pojedyncze. Do pierwszego atomu węgla przyłączone są trzy białe kulki, czyli atomy wodoru, do drugiego czerwona kulka za pomocą dwóch pręcików, to jest atom tlenu wiązaniem podwójnym, do trzeciego atomu węgla w łańcuchu dwa atomy wodoru, do czwartego i piątego po jednym atomie wodoru do szóstego trzy atomy wodoru.

Co zrobić, aby otrzymać alkohol, mając aldehyd lub keton?

Przykładowy model kulkowy ketonu
Źródło: dostępny w internecie: pixaby.com.pl, domena publiczna.

Propan-2-on, znany popularnie jako aceton, jest stosowany w lakierach i zmywaczach do paznokci. Z kolei propanal jest wykorzystywany w syntezie organicznej. Obie te substancje posiadają taki sam wzór sumaryczny, jednak należą do dwóch różnych grup związków organicznych. Pierwszy do ketonów, drugi zaś do aldehydów. Jak myślisz, czy oprócz wzoru sumarycznego, mają jeszcze coś wspólnego? Jak myślisz, czy oba ulegają reakcji redukcji przy użyciu wodoru? Czy chciałbyś się o tym przekonać?

Twoje cele
  • Porównasz budowę cząsteczek aldehydów i ketonów.

  • Napiszesz równania reakcji redukcji wybranych aldehydów i ketonów z wykorzystaniem wodoru.

  • Ocenisz, jaki powstanie produkt reakcji redukcji aldehydów lub ketonów wodorem, podając jego nazwę systematyczną i wzór półstrukturalny.