Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzEo0i71wtQL8
Zdjęcie przedstawiające ziarna kakaowca znajdujące się w wiklinowym koszu stojącym na drewnianym blacie. Obok kosza oraz na wierzchu ziaren leżą połówki łupiny owocu kakaowca.

W jaki sposób na organizm człowieka oddziałują różne substancje psychoaktywne?

Czy wiesz, że w dwóch łyżeczkach suchego kakao również zawiera się ok. 7 mg kofeiny? Dla porównania, dwie łyżeczki kawy ziarnistej zawierają mniej więcej 57 mg kofeiny.
Źródło: Olga Pepe, dostępny w internecie: www.flickr.com, domena publiczna.

Morfina była stosowana od niepamiętnych czasów jako środek uśmierzający ból. Czy wiesz, że w starożytności i średniowieczu ludzie pili wywar z maku oraz podawali go również dzieciom, ponieważ działał na nich nasennie i uspokajająco? Czy wiesz, że nazwa morfiny wywodzi się od greckiego boga marzeń sennych, Morfeusza? Na pewno znasz osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia kawy. Dzieje się tak, ponieważ zawarta w niej kofeina działa pobudzająco. Czy wiesz, że jest ona również składnikiem czekolad i napojów energetycznych? Pewnie teraz zastanawiasz się, co ma wspólnego morfina z kofeiną. Otóż obie są substancjami psychoaktywnymi. Czy wiesz, w jaki sposób działają na organizm człowieka?

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie substancji psychoaktywnej.

  • Opiszesz działanie wybranych substancji psychoaktywnych (kofeiny, nikotyny, etanolu, morfiny, kokainy) na organizm człowieka.

  • Przypiszesz konkretne działania substancji psychochoaktywnych do ich efektu uzależniającego.