Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RphAGOZPZt4mN
Ilustracja przedstawia Układ Słoneczny. W centrum znajduje się Słońce. To ognista czerwonożółta kula. Wokół niego na orbitach są planety.

Charakterystyka ciał niebieskich tworzących Układ Słoneczny

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: https://pixabay.com.

Ziemia bez wątpienia jest dla nas wyjątkowa, ale jest tylko jednym z nieskończonej liczby ciał niebieskich znajdujących się we Wszechświecie. Czy coś może zaburzyć stan naszej galaktyki? Okazuje się, że dla Ziemi najbardziej groźne są małe ciała niebieskie, których orbity mogą przecinać się z orbitą ziemską. Dotychczas odkryto ponad 140 planetoid i jeszcze więcej komet, które mogą wejść w kolizję z Ziemią. Obiekty te nazywane są NEO (Near Earth Objects) i obserwowane są przez wiele programów badawczych. Ponadto Edwin Hubble dostrzegł, że zbliża się do nas galaktyka Andromedy, która zderzy się z naszą galaktyką za około 5 mld lat.

RDCPX0bin6oma
Szkic Układu Słonecznego według Mikołaja Kopernika zgodnie z jego teorią heliocentryczną
Źródło: Po lewej Nicolai Copernici, po prawej Andreas Cellarius, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=232287 oraz https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36867658, domena publiczna.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz ciała niebieskie tworzące Układ Słoneczny.

  • Porównasz budowę planet wewnętrznych i zewnętrznych.

  • Zaklasyfikujesz ciała niebieskie znajdujące się w Układzie Słonecznym.