Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RFZjD1FeFFIKm
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia w dużym powiększeniu fragment cewki indukcyjnej. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jak oddziałuje pole magnetyczne na poruszającą się cząstkę naładowaną?".

Jak oddziałuje pole magnetyczne na poruszającą się cząstkę naładowaną?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.shutterstock.com/image-photo/detail-electronic-conductor-dark-back-171568955 [dostęp 15.05.2022].

Czy to nie ciekawe?

Najprostszą i najbardziej obrazową odpowiedzią na pytanie postawione w tytule e‑materiału jest:

Pole magnetyczne popycha cząstkę w bok.

RENEjqiudZgug
Rys. a. Linie pola magnetycznego skierowane są prostopadle w głąb płaszczyzny rysunku.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Jeśli narysujemy linie pola magnetycznego jednorodnego i wektor prędkości naładowanej cząstki, to siła magnetyczna zadziała jak na Rys. a. – prostopadle do wektora prędkości.

Ma to daleko idące konsekwencje. Tak działająca siła nie może zmienić wartości prędkości, to znaczy nie może rozpędzić ani wyhamować cząstki. Może jedynie zmienić kierunek jej ruchu (kierunek prędkości).

Już wiemy, że aby na naładowaną cząstkę w polu magnetycznym działała siła, cząstka musi się poruszać. Ale sprawa jest bardziej skomplikowana. Szczegółów dowiesz się w tym e‑materiale.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • dowiesz się, jakie są właściwości siły działającej na poruszający się ładunek,

  • nauczysz się obliczać wartość siły Lorentza,

  • dowiesz się, w jaki sposób wyznaczamy kierunek i zwrot tej siły,

  • zrozumiesz, dlaczego siła Lorentza nie wykonuje pracy,

  • dowiesz się, jak poruszają się naładowane cząstki w polu magnetycznym,

  • wykorzystasz zdobytą wiedzę do rozwiązania problemów i zadań.