Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIXfI4SjU0jeF
Ilustracja przedstawia koryto rzeki, której brzeg został wyżłobiony przez nurt. Widoczne są wyraźne poziomy, na których w przeszłości występowała woda. Po obu stronach rzeki na brzegach rośnie gęsty las liściasty, w oddali znajdują się wzgórza.

Czynniki wpływające na tempo krasowienia

Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Puerto_Princesa_Underground_River.jpg, licencja: CC BY-SA 3.0.

Krasowienie, czyli rozpuszczanie skał węglanowych, solnych i siarczanowych przez wody powierzchniowe i podziemne, jest jednym z rodzajów wietrzenia chemicznego. Proces ten silnie wpływa na powstawanie krasu powierzchniowego i podziemnego. To dzięki krasowieniu możemy podziwiać między innymi piękne jaskinie krasowe.

Jakie czynniki wpływają na proces krasowienia? Jakie warunki musza zaistnieć, aby dochodziło do krasowienia? Co wpływa na tempo tego procesu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w dalszej części e‑materiału.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jakie czynniki wpływają na tempo krasowienia.

  • Omówisz zależności pomiędzy zawartością dwutlenku węgla w wodzie i jej temperaturą a intensywnością procesów krasowych.

  • Przeanalizujesz proces krasowienia przy pomocy wzorów chemicznych.