Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R11uSavJWl5AG
Obraz przedstawia grafikę komputerową. Jest na niej ukazana lewa półkula ludzkiego mózgu.

Filozofia kartezjańska

Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Kartezjusz Zasady filozofii

[...] słowo „filozofia” znaczy dążenie do mądrości [...] przez mądrość rozumie się nie tylko roztropność w działaniu, ale także doskonałą znajomość wszystkich rzeczy, które człowiek może poznać, zarówno po to, by kierować swym życiem, jak i po to, by chronić i utrzymywać swe zdrowie i czynić wynalazki w zakresie wszelkich umiejętności.

B1 Źródło: Kartezjusz, Zasady filozofii, tłum. I. Dąmbska.

Kartezjusz, twórca racjonalizmu, autor słynnej maksymy: „Myślę, więc jestem”, twierdził, że tym, co skłoniło go do poświęcenia życia na szukanie prawdy, był sen, a właściwie trzy sny. Wyśnił je, jeden po drugim, w roku 1619. Można by uznać, że cała historia nowożytnej filozofii rozpoczęła się we śnie. Specyficzny racjonalizm kartezjański, który kontynuowali Spinoza i Leibniz, wyraża się w przekonaniu, że fundamentalne prawdy o świecie tkwią w jakiś sposób w ludzkim umyśle…  Może więc wiara w rozum nie wyklucza się z wiarą w sny.

Twoje cele
  • Poznasz podstawowe założenia myśli Kartezjusza.

  • Prześledzisz, jak wykształcenie i zainteresowanie naukami ścisłymi ukształtowało filozofię Kartezjusza.

  • Wyjaśnisz rolę intuicji intelektualnej w filozofii Kartezjusza.

  • Zrekonstruujesz Kartezjański argument na rzecz istnienia świata zewnętrznego.

  • Objaśnisz sens formuły „myślę, więc jestem”.