Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rbtv9plUKc3eU
Zdjęcie przedstawia bieżnię. Na czerwonej powierzchni namalowane są białe linie, które wyznaczają tory biegu.

Pięć dróg Tomasza. O istnieniu ruchu

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Jak sądzisz, czy można udowodnić istnienie Boga, czy jest to kwestia wiary, która nie ma żadnych racjonalnych podstaw? Kto potrzebuje takiego dowodu? Niewierzący, którzy negują istnienie Boga? A może jest on potrzebny przede wszystkim tym, którzy wierzą? Czy twoim zdaniem ważne jest, aby wiara, którą wyznajmy, miała racjonalne podstawy? Czy jest to możliwe?

Nie sposób odpowiedzieć na te trudne pytania w czasie jednej krótkiej lekcji. Powrócą one za każdym razem, gdy będziemy zastanawiać się nad dowodami na istnienie Boga. W jaki sposób można przeprowadzić taki dowód? Św. Tomasz z Akwinu wyprowadzał istnienie Boga z cech stworzonego przez Niego świata. Przedstawił więc pięć dowodów – pięć dróg poznania Boga, które wychodzą od obserwacji przyrody i prowadzą do Boga, który wyjaśnia jej własności. Taki rodzaj dowodu nazywa się dowodem kosmologicznym. W tej lekcji zajmiemy się pierwszym z nich, w którym o istnieniu Boga ma świadczyć zjawisko ruchu.

Twoje cele
  • Zrekonstruujesz i ocenisz jeden z kosmologicznych argumentów za istnieniem Boga (dowód z ruchu).

  • Przedstawisz dowód z ruchu w kontekście pięciu dróg św. Tomasza.

  • Przedstawisz elementy koncepcji Boga św. Tomasza z Akwinu (Bóg jako Poruszyciel).

  • Połączysz dowód z ruchu św. Tomasza z koncepcją Pierwszego Poruszyciela Arystotelesa.

  • Wykażesz wpływ ontologii Arystotelesa na koncepcję bytu św. Tomasza.