RtWbCYTg1kVU3
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia dwie szaroniebieskie kule toczące się po siatce. Siatka deformuje się, wygina pod naciskiem kul. Jest to wyobrażenie odkształcenia przestrzeni przez obiekty obdarzone masą. Na tle ilustracji umieszczono tytuł "Pole grawitacyjne wewnątrz Ziemi".

Pole grawitacyjne wewnątrz Ziemi

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/kula-jest-wp%C5%82yw-na-przestrzeni-wok%C3%B3%C5%82-czas-gm508460520-85277025 [dostęp 9.01.2020], iStockphoto, tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

Czy to nie ciekawe?

Wiemy, jak wygląda pole grawitacyjne w pobliżu naszej planety. Czy zastanawialiśmy się jednak nad tym, jak to jest w jej wnętrzu (Rys. a.)? Jak zmienia się natężenie pola grawitacyjnego w zależności od odległości od środka Ziemi? Więcej o tym w niniejszym materiale.

RpfIvr89aFeMC
Rys. a. Schematyczny rysunek przedstawiający wnętrze naszej planety. Skala w kilometrach nie została w pełni zachowana ze względu na przejrzystość rysunku (płaszcz powinien być w zasadzie niewidoczny w stosunku do jądra). Proszę ten przekrój traktować poglądowo.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Twoje cele

Zapoznanie się z treścią materiału sprawi, że:

  • przypomnisz sobie, jak definiuje się i od czego zależy natężenie pola grawitacyjnego,

  • zrozumiesz, jak zmienia się natężenie pola grawitacyjnego we wnętrzu planety,

  • sporządzisz samodzielnie wykres zależności natężenia pola grawitacyjnego γ w zależności od odległości r od środka Ziemi dla r<RZ (RZ – promień Ziemi).