Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Rh4BRiGbpKn
Ilustracja przedstawia dziecko wewnątrz główki plemnika. Jest to ołówkowy szkic, w którym ciało dziecka ukazane jest od przodu, ułożone w pozycji embrionalnej. Jego głowa jest zasłonięta przez kulę z symbolem przypominającym romb.

Bruzdkowanie i implantacja zarodka ludzkiego

Zamieszczony rysunek Nicolasa Hartsoekera przedstawia miniaturową osobę wewnątrz plemnika. Animakuliści uważali, że w męskim nasieniu znajdują się gotowe miniaturowe istoty, które rozwijają się dzięki pokarmowi zawartemu w jaju. Koncepcja ta, wywodząca się od starożytnych atomistów (np. Lukrecjusza), została rozwinięta w XVIII w.
Źródło: Nicolaas Hartsoeker, 1695, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Jeszcze w XVIII w. zwolennicy tzw. preformacji wierzyli, że człowiek powstaje od razu w pełni ukształtowany: rozwój zarodkowy miał polegać jedynie na wzroście całkowicie uformowanego, miniaturowego osobnika, zawartego w plemniku (według animakulistów) lub w jaju (według owulistów). Dopiero w 1875 r. Oscar Hertwig ogłosił, że zapłodnienie jest efektem połączenia plemnika z komórką jajową. Naukowiec ten badał również pierwsze stadia rozwojowe zarodka.

Twoje cele
  • Wymienisz etapy rozwoju zarodkowego człowieka.

  • Scharakteryzujesz przebieg procesu bruzdkowania.

  • Wyjaśnisz, czym jest morula.

  • Opiszesz implantację zarodka.