Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjosDsDHH3df3
Ilustracja przedstawia warzywa ułożone na drewnianym stole. Są to m.in.: czerwone pomidory, papryki, cebule.

Żywność ekologiczna

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/warzywa-kolorowe-papryka-pomidor-3464782/, domena publiczna.

Żywność ekologiczna to taka, która wytwarzana jest przy użyciu naturalnych substancji i poprzez wykorzystanie naturalnych procesów. W Polsce stale rośnie zainteresowanie tego typu żywnością, jednakże jest ono nadal zdecydowanie mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej. Otrzymanie certyfikatu zgodności w zakresie rolnictwa ekologicznego jest dla producenta prestiżowym wyróżnieniem i kluczem do uzyskania przewagi konkurencyjnej na rynku, a dla konsumenta – gwarantem ekologicznego pochodzenia produktu i jego wysokiej jakości. Kupujący – zwłaszcza w miastach – nie są w stanie zweryfikować „ekologiczności” produktu, dlatego potrzebują potwierdzenia w postaci odpowiedniego oznakowania na etykiecie (np. logo unijnej produkcji ekologicznej). Należy mieć na uwadze, że nie każda żywność pochodzącą z upraw konwencjonalnych ma gorsze wartości odżywcze od ekologicznej i coraz częściej również ona nie zawiera substancji dodatkowych. Dowiedziono jednak, że produkcja i konsumpcja żywności ekologicznej przyczynia się do ochrony środowiska przyrodniczego. Na przykład, nie używając pestycydów, nie wpływamy negatywnie na metabolizm zwierząt.

Twoje cele
  • Określisz poziom rozwoju rynku żywności ekologicznej w Polsce i na świecie.

  • Omówisz zasady kontroli i certyfikowania żywności ekologicznej w Polsce.

  • Rozpoznasz oznakowania żywności ekologicznej.

  • Ocenisz jakość żywnościowych produktów ekologicznych i konwencjonalnych na podstawie opisu ich składu i wartości odżywczych.