Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RBXTmlm2CaJx4
Zdjęcie przedstawia fiolki z gazami szlachetnymi, święcącymi na następujące kolory: hel jasnofioletowy, neon pomarańczowy, argon ciemnofioletowy, krypton biały, ksenon jasnoniebieski.

Co sprawia, że pierwiastki 18. grupy układu okresowego niechętnie wchodzą w reakcje chemiczne lub nie reagują wcale?

Pierwiastki <math aria‑label="osiemnastej">18. grupy układu okresowego, w silnym polu elektrycznym emitują światło o charakterystycznych barwach.
Źródło: dostępny w internecie: www.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Reakcje chemiczne to przemiany substancji, nazywanych substratami, w inne, nowe substancje, nazywane produktami. Zachodzenie procesów chemicznych w świecie jest bardzo istotne, chociażby dlatego, że to właśnie dzięki nim funkcjonuje nasz organizm. Istnieją jednak pierwiastki, które niechętnie wchodzą w reakcje chemiczne lub nie reagują wcale. Do takich pierwiastków zaliczamy pierwiastki 18. grupy układu okresowego. Czym jest to spowodowane? Zapoznaj się z poniższym materiałem, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Twoje cele
  • Wymienisz pierwiastki znajdujące się w 18. grupie układu okresowego.

  • Wyjaśnisz, co sprawia, że helowce niechętnie wchodzą w reakcje chemiczne lub nie reagują wcale.

  • Przedstawisz związki chemiczne, jakie tworzą pierwiastki 18. grupy układu okresowego.