Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1uSYySz3OGXB
Zdjęcie przedstawia twarz dojrzałego mężczyzny. Na jego głowie znajduje się turban z dużym kamieniem. Pod szyją mężczyzny, na koszuli znajduje się taki sam, duży kamień.

Roman Ingarden: ontologia

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W XX w. w filozofii polskiej pojawiła się postać na skalę światową. Roman Ingarden doktoryzował się w 1918 r. u Edmunda Husserla i uważał go za swojego mistrza. Przedmiotem dociekań Ingardena była ontologia, rozumiana jako badanie związków między ideami, niezależnie od twierdzeń o faktach. Wykorzystując metodę fenomenologiczną, Ingarden starał się rzucić nowe światło na zadawnione problemy epistemologii, estetyki i aksjologii. Jego najważniejszym dziełem był Spór o istnienie świata. Pytanie o to, jak istnieją przedmioty w świecie, sprowokowało go również do rozważań o tym, jak istnieje dzieło literackie. Jeżeli bowiem wszystkie idee konstruowane są przez poznający umysł, to skąd wiemy, które są fikcyjne, a które nie?

Twoje cele
  • Przedstawisz myśl filozoficzną Romana Ingardena.

  • Wskażesz źródła filozoficznych dociekań polskiego filozofa.

  • Scharakteryzujesz poszukiwania Romana Ingardena na gruncie ontologii.