Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1R8LYhSKY2Ee
Obraz przedstawia nabrzeże portowe. Widoczne są na nim mury zamku. Do portu wpływa duży żaglowiec. Przy nabrzeżu stoi inny żaglowiec.

Wędrówka Odyseusza jako metafora ludzkiego życia

Claude Lorrain, Scena portowa (Krajobraz z Ulissesem opuszczającym krainę Feaków), 1646
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy my, ludzie współcześni, nadal jesteśmy Odyseuszami?

Historia powrotu Odyseusza do Itaki to jeden z najczęściej przywoływanych toposów literackich. Ta niekończąca się podróż przez mityczne krainy, podróż pełna przygód, niebezpieczeństw, zadziwiających spotkań, była przez wieki metaforą ludzkiego życia. Odyseusz doświadczył niemal wszystkiego, czego człowiek może doświadczyć. Mierzył się z pragnieniami i pokusami, wykazywał się odwagą, dokonywał trudnych wyborów. Jednak, co najważniejsze, przez cały ten czas zmierzał do celu. Metafora człowieka jako żeglarza w kulturze chrześcijańskiej stała się metaforą pielgrzyma, dążącego do życia wiecznego.

Epoka postmodernizmu, kwestionując wszystkie systemy wartości, uznała, że metafora ta jest częściowo nieaktualna, a częściowo zmienia swoje znaczenie: człowiek jest, owszem, w drodze, lecz nie może powrócić do domu, którego przecież nie ma. Wobec upadku autorytetów i zaniku celu ostatecznego nasza wędrówka stała się chaotyczna – zmierzamy we wszystkich kierunkach naraz, reagując na zaistniałe okoliczności, zmieniając trasy i punkty odniesienia. Czy jednak ucieczka od niebezpieczeństw nie była powodem zmiany trasy dla Odyseusza? Czy ulegając namiętnościom nie przedłużał swej podróży? Czy nie zdarzało mu się zapominać o Itace?

Twoje cele
  • Poznasz historię Odyseusza, przedstawioną w eposie Homera.

  • Wyjaśnisz znaczenie pojęcia homo viator.

  • Określisz, czy wędrówkę Odyseusza można uznać za aktualną metaforę ludzkiego życia.