Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki
RL4hbkZA9iJLD
Zdjęcie przedstawia popiersia rosyjskich dyktatorów wykonane z brązu.

Ideologie totalitarne – podsumowanie

Źródło: domena publiczna.

Istotą ideologii totalitarnych jest kształtowanie nowego człowieka w całości podporządkowanego ineresom państwa i rządzącej nim partii. Władze państwa totalitarnego wykorzystują ideologię do wpojenia obywatelom jedynie słusznych poglądów i ukształtowania zmobilizowanych w obronie interesów państwa mas. Często są stosowane przez autorytarne jednostki do zdobycia i utrzymania władzy, a pomocne sa w tym siły policyjne i służby specjalne, których zadaniem jest eliminowanie nieprawomyślnych jednostek.

Ideologie totalitarne występują przede wszystkim w totalitarnych dyktaturach. Jednak we współczesnym świecie niedemokratyczny system polityczny to także autorytaryzm. Nie wymaga on kształtowania nowego człowieka, nie wymaga bezwzględnego wyznawania obowiązującej ideologii, ale oparty jest na pozytywnym postrzeganiu przez społeczeństwo charyzmatycznego przywódcy i prowadzonej przez niego polityki.

Autorytaryzm i totalitaryzm to dwa niedemokratyczne reżimy polityczne, które bardzo mocno wpłynęły na historię świata w XX wieku.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie reżimu politycznego.

  • Przeanalizujesz znaczenie ideologii w reżimie totalitarnym.

  • Porównasz reżim komunistyczny i nazistowski.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida