Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RvHAcrGEzdzcb
Zdjęcie przedstawia półokrągłą salę z ławami poselskimi. Zasiadają w niej liczni posłowie. Pośrodku sali znajduje się stół marszałka Sejmu i mównica. Za nimi, na ścianie wisi polska flaga i godło.

Organy sejmu

Posiedzenie Sejmu RP, 11.05.2016 r.
Źródło: Kancelaria Premiera, domena publiczna.

Potrafisz już pewnie wyjaśnić, jakie funkcje pełni polski sejm. Wiesz, że funkcja ustawodawcza polega na stanowieniu prawa, funkcja kontrolna – na nadzorowaniu działania władzy wykonawczej, w tym przede wszystkim samej Rady Ministrów, funkcja kreacyjna zaś – na powoływaniu i odwoływaniu niektórych organów konstytucyjnych państwa oraz osób wchodzących w ich skład.

Czy wiesz jednak, jak dzieje się to w praktyce? W jaki sposób jest zorganizowana i jak przebiega praca sejmu, dzięki której może on realizować powierzone mu funkcje? Przekonajmy się!

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz sposób wyboru, skład i kompetencje poszczególnych organów sejmu.

  • Przeanalizujesz przykłady działalności podejmowanej przez te organy.

  • Wyjaśnisz znaczenie każdego organu dla realizacji funkcji powierzonych sejmowi.