RSJsJ4nHFL6LM
Fotografia przedstawiająca duży zespół stojących kamieni. Podłużne głazy ułożono w kształt okręgu, w grupach po dwa stojące blisko siebie i trzeci oparty na nich poziomo. W tle niebo z licznymi niewielkimi obłokami.

Rola obrzędów przejścia w życiu człowieka

Źródło: domena publiczna.

Materiał jest częścią serii „Inne spojrzenie”.

Określenie „obrzędy przejścia” brzmi nieco tajemniczo, być może nawet niektórym kojarzy się z czymś nadnaturalnym, magicznym. Tymczasem najprawdopodobniej obrzęd taki był już kiedyś twoim udziałem, a jeśli nie – wkrótce będzie. Obrzędami przejścia nazywamy bowiem różnego rodzaju rytuały powiązane z obchodzeniem ważnych wydarzeń w życiu, po których następuje jakaś istotna zmiana – chrzest, pasowanie na ucznia, ukończenie etapu edukacji, studniówka, ślub, uzyskanie tytułu naukowego – to tylko kilka przykładów takich obrzędów.

Skojarzenie z magią nie jest jednak wcale niewłaściwe – wymienione wydarzenia mają czasem tak duży wpływ na nasze życie, że wydaje nam się, że coś odmienią jak za dotknięciem magicznej różdżki. Obrzędy przejścia odgrywają ogromną rolę w życiu każdego człowieka, pomagając mu przejść z jednego etapu życia do drugiego. Mają też istotny wpływ na funkcjonowanie całej społeczności, porządkując je i organizując. Przyjrzyjmy się tym obrzędom i ich znaczeniu.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz koncepcję dotyczącą obrzędów przejścia autorstwa Arnolda van Gennepa.

  • Przeanalizujesz kwestię konstrukcji czasu w obrzędach przejścia.

  • Wyjaśnisz znaczenie obrzędów przejścia oraz dowiedziesz ich obecności w kulturze współczesnej w Polsce i na świecie.